5 dokumentów dot. majątku Burghaussa – Breslau 1885

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

5 dokumentów dot. majątku Burghaussa - Breslau 1885

Prezentowany zbiór, składa się z 5 odrębnych dokumentów, które zostały sporządzone we Wrocławiu w 1885 roku. W tychże dokumentach możemy odszukać wiele ciekawych informacji dot. majątku Hermanna Friedricha Nikolasa von Burghaussa; ówczesnego właściciela ziem łażańskich, piotrowickich, żarowskich.

Są to najprawdopodobniej dokumenty spadkowe (lub inwentaryzacyjne) majątków rodziny Burghaussów, które zawierają liczne kalkulacje i konkretne kwoty (być może wyceny terenu, nieruchomości etc.).

Tłumaczenie dokumentu znajduje się na Stronie Labiryntarium.pl.

Historia majątków w Łażanach i Piotrowicach jest długa i wielowątkowa. Majątki przechodziły przez ręce wielu rodów aż do 1742 roku, gdy zmarł Carl Gotlieb von Nostitz – ostatni przedstawiciel tej linii rodu, a majątek w powyższych miejscowościach odziedziczyła po nim wdowa; Beate Abigail z domu von Siegroth – Schlawkau.

Kilka lat później wyszła ona ponownie za mąż, za generała pruskiego Wilhelma Dietricha von Buddenbrock, ale z nim również nie miała dzieci, dlatego po jej śmierci (już jako Beate von Buddenbrock) cały majątek w wyniku losowania otrzymał siostrzeniec, hrabia Nikolas August Wilhelm von Burghaus (1750-1815).

Ten pomnażał majątek i unowocześniał. m. in. ufundował żelazny most na rzece Strzegomce i uregulował bieg rzeki. Po jego śmierci majątek odziedziczył na krótko bratanek Ludwig von Burghaus (zm. w 1815 roku). Od lata 1815 r. kolejnym ordynatem i to aż do śmierci 12 V 1885 r. był Ludwig Hermann Friedrich Nikolas von Burghauss. Ten dosłużył się honorowego tytułu szambelana królewskiego, był aktywnym działaczem związków ziemiaństwa śląskiego oraz towarzystw kredytowych, z czego zresztą ciągnął spore dochody. On był świadkiem powstawania osiedla przemysłowego Ida und Marienhütte nieopodal Żarowa (zresztą sam odsprzedał prawdopodobnie te ziemie Carlowi Kulmizowi). Zasłynął też z działalności dobroczynnej: był współzałożycielem szpitala w Żarowie, utrzymywał przytułek w Piotrowicach, uposażał ubogie wdowy i panny pochodzenia szlacheckiego. Zmarł bezdzietnie. W swoim testamencie zapisał niebagatelną kwotę 885 000 mk na cele charytatywne.

Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

1
2
3
1
1
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

5 dokumentów dot. majątku Hermanna Friedricha Nikolasa von Burghaussa – Breslau 1885, zostało zakupionych od prywatnego kolekcjonera z Wrocławia, za kwotę 280,00 zł. Zakup był możliwy dzięki dobrowolnym wpłatom mieszkańców Gminy Żarów: Agnieszka i Krzysztof Hennig (20,00 zł), Magdalena Tracz (40,00 zł), Katarzyna Grzegorzek (10,00 zł), Marek Zywer (50,00 zł), Alan Ciapa (50,00 zł) oraz Anna Kądziołka (110,00 zł), za co dziękujemy! Dokumenty trafiają na Regał pamięci do szuflady: „Mapy / Dokumenty”.

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

XIX wiek

TYP

Dokumenty

ILOŚĆ STRON

5 kpl.

TŁUMACZENIE

Brak tłumaczenia

DIGITALIZACJA

Tak

WARTOŚĆ ZAKUPU

280,00 PLN

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl