5 zdjęć Herbert Spittler z Saarau 1922-1936

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

5 zdjęć Herbert Spittler z Saarau 1922-1936

  1. Młody Wolfgang Spittler wraca do domu po pierwszym dniu szkoły. Zdjęcie wykonane przy Schweidnitzer Strasse 26 (dziś ul. Armii Krajowej 26).
  2. Fotografia z ok. 1936 roku, orkiestry kameralnej Herberta Spittlera (ojca Wolfganga Spittlera, dyrygent na podeście) podczas koncertu w gospodzie „Zur Hutte” (nieistniejącej dziś), mieszczącej się niegdyś w budynku nr 60 przy ul. Armii Krajowej w Żarowie.
  3. Fotografia z ok. 1926 roku, chór i orkiestra kameralna Herberta Spittlera (ojca Wolfganga Spittlera, dyrygent, siedzący pomiędzy kobietami w pierwszym rzędzie) podczas koncertu w gospodzie „Zur Hutte” (nieistniejącej dziś), mieszczącej się niegdyś w budynku nr 60 przy ul. Armii Krajowej w Żarowie.
  4. Fotografia z ok. 1936 roku, chór i orkiestra kameralna Herberta Spittlera (ojca Wolfganga Spittlera) podczas koncertu w sali gimnastycznej (nieistniejącej dziś), mieszczącej się niegdyś w budynku przy ul. Sportowej w Żarowie.
  5. Fotografia z ok. 1936 roku, orkiestry kameralnej Herberta Spittlera (ojca Wolfganga Spittlera, w okularach z batutą w ręku) podczas koncertu w gospodzie „Zur Hutte” (nieistniejącej dziś), mieszczącej się niegdyś w budynku nr 60 przy ul. Armii Krajowej w Żarowie.

Pobierz zdigitalizowany dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

1
2
3
4
5

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

Reprinty fotografii wraz z opisem, Wolfgang Spittler, syn Herberta Spittlera (dawnego mieszkańca Saarau, Schweidnitzer Strasse 26), wysłał pocztą na adres Doroty Sip-Malczewskiej (dzisiejszej mieszkanki budynku przy ul. Armii Krajowej 26), która przekazała bezpłatnie, za zgodą W. Spittlera, na Regał pamięci zestaw 5 zdjęć wraz z kopertą. Zdjęcia znajdują się w szufladzie: „Wspomnienia-Listy”.

Herbert Spittler (1898-1978) pochodził z Piotrowic Świdnickich. Studiował we Wrocławiu muzykę kościelną oraz pedagogikę. W 1919 r. podjął w Żarowie pracę nauczyciela w szkole ewangelickiej, pełnił też funkcję kantora. Na początku lat dwudziestych założył orkiestrę kameralną. Już sam fakt istnienia wiejskiej  orkiestry złożonej z ludzi o zróżnicowanym pochodzeniu i wykształceniu, grającej muzykę Beethovena, Haydna, czy Straussa, był wydarzeniem bez precedensu. Koncerty odbywały się w domu modlitwy „Marienhaus” lub należącym do niego ogrodzie, również w salach i ogrodach hoteli Brodtkego i „zur Hütte”. Dużym wydarzeniem dla mieszkańców Żarowa były zawsze koncerty noworoczne.

W latach dwudziestych i trzydziestych Spittler kierował także powstałym jeszcze na początku lat sześćdziesiątych XIX w. chórem męskim. Był więc koordynatorem wszelkich działań w zakresie propagowania muzyki. Np. w kwietniu 1937 r. w hali sportowej (Jahnhalle), obecnie budynek obok remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, miało miejsce uroczyste wykonanie oratorium Josepha Haydna „Stworzenie Świata” (Die Schöpfung) w wykonaniu solistów z Wrocławia: Elisabeth Laube (sopran), Karla Braunera (tenor) i Brunona Sanke (bas) oraz ewangelickiego chóru kościelnego i chóru męskiego z Żarowa, chóru ze Świebodzic i orkiestry Herberta Spittlera.

W latach 1938-1939 dwa koncerty orkiestry Spittlera były transmitowane „na żywo” przez Radio Wrocław. Spittler mieszkał z rodziną w domu Franza Stillera (Stillerhaus), obecnie ul. Armii Krajowej 26. Po wojnie założył i przez wiele lat prowadził chór bachowski i orkiestrę w Bad Harzburg w środkowych Niemczech. Materiał przygotował: Zbigniew Malicki

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

1922-1936

TYP

Fotorgrafia

ILOŚĆ STRON

5 szt.

TŁUMACZENIE

Zbigniew Malicki

DIGITALIZACJA

Tak

WARTOŚĆ ZAKUPU

Darowizna

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl