Arbeitsbuch Saarau 1936

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

Arbeitsbuch Saarau 1936

Co to jest Arbeitsbuch? Jest to książka pracy którą wprowadzono w III Rzeszy jako obowiązkowy dokument rejestrujący zatrudnienie osób dorosłych ustawą z 26 lutego 1935, choć zwyczajowo stosowano ją w niektórych gałęziach gospodarki Prus już pod koniec XIX w. (górnictwo i handel). Ustawa ta była prawną konsekwencją budowy totalitarnego państwa z obligatoryjnością zatrudnienia, które państwo niemieckie narzucało swoim obywatelom w celu ich maksymalnego wykorzystania na potrzeby przestawianej na tory wojenne gospodarki.

Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

1
2
arbeitsbuch (10)
arbeitsbuch (9)

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

Pierwsza strona zawiera numer, który w pierwszej części jest oznaczeniem Urzędu Pracy, w tym przypadku 35Saa, co oznacza Saarau (Żarów), w drugiej części cyfry „4493” oznaczają numer karty ewidencyjnej osoby której wystawiono książkę pracy. Strona ta zawiera też imię i nazwisko osoby której wystawiono książkę pracy, tutaj : Johann Ruthmann, oraz jego podpis

Strona 2, zawiera szczegółowe dane osobowe pracownika : poz.1 – data urodzenia : 27 Juni (czerwiec) 1895, poz.2 – miejsce urodzenia : Lorzendorf (Wawrzeńczyce), Kreis (powiat) : Neumarkt (Średzki). Dziś Wawrzeńczyce leżą w granicach powiatu wrocławskiego, w gminie Mietków. Poz.3 obywatelstwo : niemieckie, poz.4a – familienstand (stan cywilny) : żonaty, poz.4b – ilość dzieci : w dniu wystawienia książki (1936) wpisana była cyfra 1, w dniu 4 lipca 1943 roku dokonano poprawki na 2, poz.5 – miejsce zamieszkania : przekreślono Puschkau kreis Schweidnitz, czyli Pastuchów nr 18, powiat świdnicki, ostatni widoczny wpis, nie jest dla nas jednoznacznie czytelny. Strona 3, zawiera informacje o doświadczeniu zawodowym osoby, na którą ksiązka została wystawiona. Niestety, nie uporaliśmy się z rozszyfrowaniem wpisu…

Na stronie 5, znajduje się pieczątka Arbeitsamt Schweidnitz (Urząd Pracy w Świdnicy), oraz druga : Arbeitsamt Schweidnitz, Nebenstelle Saarau (filii urzędu pracy w Żarowie). Strony 6 – 29 to miejsca na wpisy przebiegu pracy pracownika. W tej książce były tylko trzy wpisy : pierwszy dotyczy pracy w zakładzie górniczym w Wałbrzychu –  „Waldenburger Bergwerks-A.G.” w latach 1918 – 1939, następnie 5 maja 1939 roku, Ruthmann (dawny właściciel książki pracy), rozpoczął pracę w cukrowni Pastuchów „Zuckerfabrik Puschkau G.m.b.h.”, gdzie przepracował do 8 stycznia 1940 roku, po czym wrócił ponownie do Wałbrzycha do zakładu górniczego  „Waldenburger Bergwerks-A.G.”

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

1936

TYP

Dokument

ILOŚĆ STRON

36 stron

TŁUMACZENIE

Maciej Wabik

DIGITALIZACJA

Tak

WARTOŚĆ ZAKUPU

Darowizna

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl