Epitafium i most żelazny z Laasan - Fotografie katalogowe 1937
Fotografie katalogowe lub prasowe z nieznanej nam publikacji, datowane są na rok 1937, o czym przekonywał ich poprzedni właściciel pochodzący z Niemiec. Dwa czarno-białe zdjęcia przedstawiają epitafium z kościoła z Laasan oraz widok na most żelazny na rzece Strzegomce.
- Laasan Kr. Schweidnitz (Łażany k/ Świdnicy), Epitaph des Grafen Nostitz aus dem Jahre 1703. Fotografia przedstawia kamienne barokowe epitafium Otta Sigmunda von Nostitz auf Laasan (*11.12.1662 †28.01.1703), które dziś pozbawione jet niektórych elementów, najprawdopodobniej w wyniku kradzieży. Epitafium znajduje się na ścianie zewnętrznej kościoła Bożego ciała w Łażanach w Gminie Żarów.
- Laasan Kr. Schweidnitz (Łażany k/ Świdnicy), die gusseiserne Brucke aus dem Jahre 1796 uber das Striegauer Wasser. Sie ist die alteste des europaischen Kontinents und mit ihrem Gegenstuck, der im Jahrgang 1962 auf Wochenblatt 51, gezeigten und ebenfalls vom Huttenamt Malapane gegossenen altesten gusseisernen Hangebrucke, als Ausdruck fortschrittlichen Unternehmergeistes aus der Wende des 19. zum 19 Jakrhundert zu werten. – Co przekładając na język polski oznacza: Most żeliwny z 1796 roku na rzece Strzegomce. Najstarszy na kontynencie europejskim, do oceny wraz ze swoim odpowiednikiem, zaprezentowanym w 51 numerze tygodnika z roku 1962, również odlanym w hucie Małapanew, najstarszym wiszącym mostem żeliwnym, jako wyraz postępowego ducha przedsiębiorczości przełomu XVIII i XIX w. Tłumaczenie: Zbigniew Malicki
Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument
Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.
Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje
Epitafium i most żelazny z Laasan na fotografiach katalogowych z 1937 roku trafiają na Regał pamięci, do szuflady „Fotografie / Pocztówki”. Zakup o wartości 110,88 zł (24,40 Euro) był możliwy dzięki wsparciu mieszkanek Gminy Żarów: Iwona Nieradka (100,00 zł) oraz Katarzyna Grzegorzek (10,88 zł), za co dziękujemy!
Specyfikacja dokumentu
Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.
ROK
1937
TYP
Fotografie
ILOŚĆ STRON
2 szt.
TŁUMACZENIE
Zbigniew Malicki
DIGITALIZACJA
Tak
WARTOŚĆ ZAKUPU
110,88 zł
Informacje ogólne
Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.
Udostępnianie dokumentu
Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.
Zapraszamy na Regał pamięci
Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.
Pomóż rozbudować Naszą wiedzę
Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.
Masz coś do dodania?