Karta pocztowa Freibad Saarau ok. 1930

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

Karta pocztowa Freibad Saarau ok. 1930

Nieobiegowa kartka pocztowa przedstawiająca widok na Freibad Saarau (Kąpielisko w dawnym Żarowie, dziś staw miejski) datowana jest na ok. 1930 rok. Pocztówka została wydana przez: Paula Haase, Buch – u. Papierhandlung, Saarau i. Schls.

„Staw Miejski w Żarowie” – znajdujący się przy dzisiejszej ul. Wyspiańskiego, powstał po wyrobisku kopalni. Pierwszym surowcem wydobywanym na terenie Żarowa był węgiel brunatny. Jego wydobycie rozpoczęto w 1847 roku, metodą odkrywkową. Od 1855 r. kopalnia „Marie”, rozpoczęła eksploatację węgla metodą górniczą. Rozpoczęcie wydobycia węgla oraz innych surowców na terenie Żarowa, nastąpiło w trakcie budowie linii kolejowej Wrocław – Świebodzice. Wtedy Carl Friedrich von Kulmiz, nie marnując okazji, zainwestował majątek i siły w rozwój przemysłu w oparciu o lokalne surowce.

Staw Miejski pełnił także funkcję jednego z większych obiektów rekreacyjnych w Żarówie. Kąpielisko gminne zajmowało część stawu nazywanego „Baggerteich” (lub „Baggerloch”). Do kąpieliska należał obszar wodny o powierzchni 0,5 ha, na którym wyznaczony był basen kąpielowy o długości 100 m. Brzeg był zagospodarowany: przy plaży znajdował się budynek usługowy oraz tereny zielone. Co roku odbywały się zawody pływackie („Rund um’s Baggerloch”), a ich dystans wyznaczał obwód stawu, wynoszący wówczas ponad 600 m.

Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

1
2

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

Kartka pocztowa została zakupiona na Świdnickiej Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości za kwotę: 75,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkanki Gminy Żarów: Dominice Szary właścicielki salonu Lashara, dziękujemy za wsparcie! Pocztówka trafia na Regał pamięci do szuflady „Fotografie / Pocztówki”.

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

ok. 1930

TYP

Pocztówka

ILOŚĆ STRON

1 szt.

TŁUMACZENIE

Brak tłumaczenia

DIGITALIZACJA

Tak

WARTOŚĆ ZAKUPU

75,00 PLN

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl