Karta pocztowa Hotel Schwarzer-Adler 1936

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

Karta pocztowa Hotel Schwarzer-Adler 1936

Obiegowa kartka pocztowa przedstawiająca „Hotel Schwarzer Adler” w Saarau (Żarów), datowana jest wg stempla poczty w Breslau (Wrocław) na 17 maja 1936 roku. Pocztówka na rewersie posiada znaczek o nominale 6 Deutsches Reich z wizerunkiem Otto Von Guericke (niemiecki fizyk, wynalazca, budowniczy fortyfikacji, burmistrz Magdeburga) oraz stempel: „Werdet mitglied im reichsluftschutzbund”, czyli najprawdopodobniej informacja dot. prowadzonego naboru do ochrony przeciwlotniczej rzeszy. (w logotypie znajduje się swastyka).

Treść korespondencji ze względu na trudny charakter pisma, pozostaje nieprzetłumaczona, jednak wydrukowany opis: „Hotel Schwarzer Adler, Saarau, Inh. Paul Kintscher, Idyllischer Gesellschaftsgarten, Fremdenzimmer Garagen, Bundeskegelbahn”, możemy przetłumaczyć; Hotel Schwarzer Adler z ogrodem „społecznym”, z pokojami gościnnymi, garażem i kręgielnią.

Awers pocztówki przedstawia budynek hotelowy „Schwarzer Adler”, który znajdował się przy skrzyżowaniu uli. Armii Krajowej oraz ul. Sikorskiego w Saarau (Żarowie). Trzy-poziomowy budynek (dziś znacznie przebudowany, przez co jego rozpoznanie jest trudne), był bez wątpienia często odwiedzanym miejscem, nie tylko przez osoby przyjezdne, ale także i dawnych mieszkańców XX-wiecznego Saarau. To tu znajdował się znany z innych wersji pocztówek, ogród oraz kręgielnia. Na prezentowanej karcie pocztowej widzimy także małą stację paliw , dwa motocykle oraz trzy samochody.

Niestety nie mamy wiedzy na temat modeli przedstawionych pojazdów oraz prawdopodobnych „reklam”, które naklejone są na garażu. Jeśli masz kompetencję i wiedzę, która może pomóc w rozbudowaniu tego wpisu, prosimy o kontakt!

Po wnikliwej obserwacji (powiększeniu skanu) można rozróżnić logotypy na drzwiach i dystrybutorach paliwa. Są to Standard i Esso. Standard Oil Co. Inc. było amerykańskim przedsiębiorstwem petrochemicznym, którego działalność obejmowała wydobycie i przerób ropy naftowej i gazu ziemnego, a także ich transport, dystrybucję i marketing. Założone w 1870 przez Johna D. Rockefellera jako korporacja w Cleveland, w stanie Ohio. W 1911 roku przedsiębiorstwo zostało uznane za monopolistę i zostało zmuszone do podziału na mniejsze spółki na mocy wyroku Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Standard Oil Company, prowadzona w formie trustu, została podzielona na 34 mniejsze spółki, w tym Standard Oil of New Jersey (SONJ) – inaczej Esso (fonetyczne S.O.), później zmieniona na Exxon, dzisiaj ExxonMobil. Od 1920 roku firma „Bałtycko-Amerykańska Spółka Importu Paliw z o.o.” (Baltisch-Amerikanische Petroleum Import GmbH), dysponowała siecią własnych stacji : najpierw Bapolin, potem Standard. Jedna z takich stacji paliwowych znalazła się w Żarowie (Saarau) właśnie przy Hotelu Schwarzer Adler. Ciekawe, czy pod ziemią istnieją wciąż zbiorniki na paliwo?

Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

Jeszcze nie posiadamy tłumaczenia tej strony kartki pocztowej. Bądź cierpliwy i czekaj na przekład lub sam podejmij się wyzwania i przełóż „słów kilka” na język polski. Chcesz pomóc w tłumaczeniu ? Skontaktuj się z Nami!

Kartka pocztowa została zakupiona na zagranicznej aukcji e-BAY za kwotę: 101,40 EUR (451,28 PLN). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów: Agnieszka i Krzysztof Hennig (250,00 zł), Michał Czapla (51,28 zł), Iwona Nieradka (50,00 zł) oraz Mirosław Troczyński (100,00 zł), dziękujemy za wsparcie! Pocztówka trafia na Regał pamięci do szuflady „Fotografie / Pocztówki”.

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

1936

TYP

Pocztówka

ILOŚĆ STRON

1 szt.

TŁUMACZENIE

Brak tłumaczenia

DIGITALIZACJA

WARTOŚĆ ZAKUPU

451,28 PLN

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl