Karta pocztowa Saarau Büttnerstraße 1908

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

Karta pocztowa Saarau Büttnerstraße 1908

Kartka pocztowa datowana wg poczty w Saarau (Żarów) na 12 października 1908 roku: „Z najlepszymi pozdrowieniami z rodzinnej miejscowości dla Panny Roesner od W. Mandela”. Wydawcą był August Schuch, który od lat 80-tych. XIX wieku miał sklep z artykułami papierniczymi, książkami oraz papierosami, tu gdzie przez wiele lat po wojnie był „Żaruś”. W 1908 roku Schuch sprzedał sklep Alfredowi Krause, do którego należało też wydawnictwo i drukarnia przy obecnej ul. Cichej, gdzie powstawał m. in. „Saarauer Anzeiger” („Kurier Żarowski”). tłumaczenie. Zbigniew Malicki

Pocztówka wydana przez: Verlag August Schuch, Saarau z zapisem „Original Aufnahme 1907” (Oryginalne zdjęcie z 1907 roku) posiada znaczek 5 Deutsche Reich i zapis 13 263 A (być może jest to informacja o nakładzie).

Pocztówka przedstawiająca panoramę na: Büttnerstraße (dziś ul. Krasińskiego w Żarowie) z nieistniejącą dziś kładką dla pieszych łączącą niegdyś ul. Ogrodową z ul. Krasieńskiego, zasypanym torowiskiem po którym jeździły pociągi towarowe do dwóch największych żarowskich zakładów tj. Dolnośląskich Zakładów Chemicznych „Organika” oraz Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych.

Pocztówka w znacznym stopniu pomaga w ustaleniu przybliżonej daty wzniesienia budynków przy ul. Krasińskiego, ul. Kopernika, ul. Słowackiego, które wzniesiono jeszcze przed wybudowaniem Kościoła pw. NSPJ w Żarowie przy ul. Mickiewicza.

Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

1
2

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

Kartka pocztowa została przekazana bezpłatnie podczas wydarzenia: „Podsumowanie roku 2019 w Bibliotece Dziedzictwa”, przez Panią Annę Kanię z Żarowa, za co dziękujemy! Przedwojenną kartkę pocztową można oglądać w „Bibliotece Dziedzictwa” na Regale pamięci w szufladzie: „Fotografie/Pocztówki”.

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

1908

TYP

Pocztówka

ILOŚĆ STRON

2 strony

TŁUMACZENIE

Brak tłumaczenia

DIGITALIZACJA

Tak

WARTOŚĆ ZAKUPU

Darowizna

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl