Karta pocztowa Saarau Festlich geschmückte Schweidnitzerstrasse 1904

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

Karta pocztowa Saarau Festlich geschmückte Schweidnitzerstrasse 1904

Przedwojenna karta pocztowa datowana wg stempla pocztowego na 31 października 1904 roku została wysłana z Duisburg (?) do Breslau (Wrocław). Pocztówka wydana przez A. Schuch’a przedstawia: „Festlich geschmückte Schweidnitzerstrasse am Tage der Vermählungsfeier des Frl. Margarethe v. Kulmiz mit Herr Leutnant v. Ploetz a. 29/10 1902, czyli…

uroczyście przystrojoną obecną ulicę Świdnicką (dziś Armii Krajowej) w Żarowie w dniu ślubu (29.10.1902 r.) Margarethe von Kulmiz z porucznikiem von Ploetz .

Margarethe von Kulmiz (1881-1972) była pierwszym dzieckiem Eugena i Marii von Kulmiz. W 1902 roku wyszła za mąż za oficera i właściciela majątku w Stróży Dolnej w pow. wrocławskim Friedricha von Ploetz. Brał on udział w pierwszej wojnie światowej, dostał się do niewoli rosyjskiej. Uciekł przez Chiny do Niemiec. Zmarł w maju 1939 roku. Małżonkowie mieli dwie córki: Edith i Marie-Luise oraz syna Joachima, który zginął w lutym 1944 roku na froncie wschodnim. Po wojnie Margarethe mieszkała koło Karlsruhe w RFN.

Zbigniew Malicki

Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

Saarau Festlich 1904 (1)
Saarau Festlich 1904 (2)

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

Kartka pocztowa została pozyskana od prywatnego kolekcjonera za kwotę 100,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłatom mieszkańców Żarowa: Iwona Nieradka (50,00 zł), Anonimowy darczyńca (50,00 zł), Wojciech Dziedzic (30,00 zł) oraz Anna Kądziołka-Krzesińska (20,00 zł). Przedwojenną kartkę pocztową można oglądać w „Bibliotece Dziedzictwa” na Regale pamięci w szufladzie: „Fotografie/Pocztówki”.

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

1904

TYP

Pocztówka

ILOŚĆ STRON

2 strony

TŁUMACZENIE

Brak tłumaczenia

DIGITALIZACJA

Tak

WARTOŚĆ ZAKUPU

150,00 PLN

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl