Karta pocztowa Saarau (Żarów) 1899

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

Karta pocztowa Saarau (Żarów) 1899

Pocztówka wykonana techniką litograficzną, wg stempli na sześciu znaczkach datowana jest na 1899 rok. Kartka przedstawia pięć obiektów znajdujących się na terenie Saarau (Żarowa), a są nimi: Schloss (Zamek znajdujący się przy ul. Zamkowej), Schweidnitzerstrasse (Widok ogólny na ul. Armii Krajowej), Schweidnitzerstrasse mit der Post (Widok na budynek poczty), Neugebauer (Widok na witrynę sklepową rodziny Neugebauer), Ida und Marienhűtte bei Saarau (Widok na panoramę zakładu) oraz Krieger Dankmal (Pomnik upamiętniający ofiary wojen z XIX wieku, znajdujący się przy drodze Węglowej).

Kartkę pozyskano na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę: 98,73 zł (22,50 Euro). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Żarowa, Michał Sobczyński (50,00 zł), Anna Pacholak (50,00 zł), dziękujemy za wsparcie! Pocztówkę od 24 stycznia możemy oglądać w „Bibliotece Dziedzictwa” na Regale pamięci!

Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

1
2

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

Litografie to jedne z najstarszych pocztówek, wydawano je do 1900 roku, dlatego też możemy twierdzić, że jesteśmy w posiadaniu jednego z ostatnich wydanych egzemplarzy! Prezentowana kartka została zaadresowana z Saarau (Żarowa) w dniu 28.07.1899 r., do miejscowości Veitch (?), jednak najpierw korespondencja trafiła do Breslau (Wrocławia), gdzie wykonano przeadresowanie. Ostatecznie pocztówka trafiła do Veitch dwa dni później 30.07.1899 r.  Rewers składa się z sześciu ostemplowanych znaczków, co także jest niespotykane i zastanawiające. Na chwile obecną nie posiadamy tłumaczenia korespondencji, dlatego prosimy Państwa o pomoc!

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

1899

TYP

Pocztówka

ILOŚĆ STRON

2 strony

TŁUMACZENIE

Brak tłumaczenia

DIGITALIZACJA

Tak

WARTOŚĆ ZAKUPU

98,73 PLN

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl