Legenda – Młody Komunard (молодой коммунар) z 1988 roku

молодой коммунар pisze o żarowskiej "Legendzie"

молодой коммунар („Młody Komunard”) to gazeta rosyjska wydana we wtorek 23 sierpnia w 1988 roku. Prezentowany egzemplarz jest wyjątkowy, ponieważ zawiera artykuł o  zespole wokalno-tanecznym „Legenda”, który funkcjonował przy Szkole Podstawowej w Żarowie. Znakomicie zachowany egzemplarz otrzymaliśmy od Pani Stanisławy – za co bardzo dziękujemy! „Młody Komunard” istnieje do dziś i funkcjonuje w internecie pod adresem: http://mk.tula.ru/. W молодой коммунар, na stronie drugiej możemy natknąć się na artykuł dot. wizyty żarowskiej „Legendy”, która zwiedziła m.in.: Tułę, Moskwę i Kaługę…

Leci Żuraw

Dziś rano od pioniera. Obozy „Progress” i „Brzozowy Gaj” będą witać polskich harcerzy. 24 dni odpoczywali z lokalnymi pionierami i komsomolcami uczestnicząc w wielu grach i zabawach na świeżym powietrzu. Podróżni nauczyli się o sobie wiele nawzajem. W obozie „Progress” dzieci z Polski wykonały kolorowe żurawie i w Dzień Związku Radzieckiego obdarowały nimi swoich nowych przyjaciół. Przed samym końcem turnusu w obozie obchodzony był Dzień Polski. Harcerze wspólnie z instruktorami solidnie przygotowywali się do tego święta. Dla radzieckich dzieci były organizowane wystawki i konkursy z nagrodami. W czasie pobytu w ZSRR polscy harcerze zwiedzili Tułę, Moskwę i Kaługę. Byli też w Jasnej Polanie i w Polienowie. Dla większości dzieci było to interesujące przeżycie. Dla niektórych harcerzy z drużyn : „Legenda” , „Miraż” i „Serdeczni” którzy przebywali gościnnie w Tule był to czas dziennikarskich doświadczeń. Dlatego wierzymy ,że ten numer gazety będzie dla dzieci z Polski dobrym prezentem naszej wspólnej międzynarodowej przyjaźni oraz spotkań na ziemi tulskiej. O. Wasiliewa

Tłumaczenie: Gwidon Pis

1988