Marienhaus und Evangel. Pfarrhaus Saarau 1936

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

Marienhaus und Evangel. Pfarrhaus Saarau 1936

Kartka pocztowa „Marienhaus und Evangel. Pfarrhaus”, przedstawia żarowski Marienhaus oraz pobliską „pastorówkę” (probostwo). Pierwszy z budynków, znajdował się w miejscu, gdzie dziś stoi „Nefryt”, drugi zaś zajmował teren dzisiejszego pareczku, w centrum miasta. Pocztówka wg stempla poczty w Saarau (Żarowa), pochodzi z 27 sierpnia 1936 roku i została wysłana do Weisstein – Biały Kamień (w Polsce do 1950 roku samodzielne miasto, od 1951 roku; dzielnica Wałbrzycha) w godzinach popołudniowych: 12-1N. Pocztówka posiada znaczek 6 Deutsches Reich i została wydana przez Paula Haase (Buch- und Papierhandlung.

W 1913 roku Eugen von Kulmiz wybudował w Żarowie dom opieki nad młodzieżą, który na cześć żony nazwał Marienhaus (dom Marii). Największe z pomieszczeń przeznaczono na kaplicę. Odbywały się w niej nabożeństwa ewangelickie: początkowo popołudniowe dni świąteczne, a od 1921 roku regularnie, gdy piotrowicki wikary przeniósł się do Żarowa. Wcześniej żarowscy ewangelicy modlili się w Piotrowicach. W Żarowie w tym czasie było ponad 2 tysiące ewangelików. Poza kaplicą w Marienhaus, pozostałe pomieszczenia wykorzystywano w celu wychowania kulturalnego i zawodowego młodzieży. Obywały się tutaj zebrania licznych grup ewangelickich. W tym budynku funkcjonowała także biblioteka założona przez Kulmizów, której księgozbiór składał się z ok 2000 książek. Krótko po wybudowaniu budynku, Kulmiz przekazał obiekt gminie. W momencie likwidacji fabryki maszyn „Marie”, okazało się że darowizna posiadała uregulowanych kwestii prawnych. W 1926 roku okazało się, że gmina wyznaniowa nie posiadała praw własności do placów, na którym stał Marienhaus oraz pobliska pastorówka. Dzięki pomocy Związku Gustawa Adolfa i Towarzystwa Ewangelickiego, społeczności żarowskiej udało się zebrać potrzebne pieniądze na wykup terenu. W 1927 roku uporządkowano wszelkie sprawy urzędowe. Po odebraniu ewangelikom budynku, nie został on ostatecznie przekazany katolikom, nie potrafiono zagospodarować budynku, który pełnił wtedy funkcję magazynu. Marienhaus w latach 60-tych groził katastrofą budowlaną, dlatego w latach 70-tych został rozebrany i zastąpiony przez obiekt handlowo-restauracyjny „Nefryt”.

Opracowanie pochodzi z: Zbigniew Malicki, Marek Wąsowski, Wspomnienia o Naszym Żarowie, 2002

Pobierz zdigitalizowany dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

1
2

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

Pocztówka przedstawiająca żarowski Marienhaus została zakupiona na aukcji Allegro, za kwotę: 160,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów: Agnieszka i Krzysztof Hennig (100,00 zł) oraz Sabina Zawalska (60,00 zł), za co dziękujemy! Pocztówka trafia na Regał pamięci do szuflady: „Fotografie / Pocztówki”.

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

1936

TYP

Pocztówka

ILOŚĆ STRON

1 szt.

TŁUMACZENIE

Brak tłumaczenia

DIGITALIZACJA

Tak

WARTOŚĆ ZAKUPU

160,00 PLN

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl