Panorama „Silesii” – obraz Theo Johannesa Manna 1942

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

Panorama "Silesii" - obraz Theo Johannesa Manna 1942

Wg sygnatury znajdującej się na rewersie obrazu, malunek powstał na przełomie maja i czerwca 1942 roku w Saarau (w Żarowie). Sygnatura posiada podpis autora: „Theo Johannes Mann, Schweidnitz”. Napis: „Aufnahmen n.d. Natur v.d Halde aus” oznacza: że obraz tworzony był wykonany w terenie (ujęcie z natury) z perspektywy nasypu.

Na zdjęciu pod opublikowanym obrazem prezentujemy fragment zabudowy żarowskiej fabryki, która została uwieczniona na obrazie Theo Johannesa Manna. Fotografia, pochodząca najprawdopodobniej z początku XX wieku, wykonana została z nieco innej perspektywy niż widok Manna, aczkolwiek na jej podstawie możemy stwierdzić z którego miejsca, artysta malował panoramę…

Theo Johannes Mann – Pochodził z Górnych Łużyc, do Świdnicy przybył w 1920 roku i spędził tu 25 lat życia. Początkowo pracował jako urzędnik pocztowy. Po pięciu latach porzucił swój zawód i zajął się pisaniem i malarstwem. W 1927 roku został kierownikiem muzeum miejskiego, które mieściło się przy obecnej ul. Muzealnej. Dzięki jego staraniom prace nad organizacją muzeum znacznie zintensyfikowano. Pasjonowało go krajoznawstwo. Pieszo i na rowerze przemierzył bliższą i dalszą okolicę. Wiele jego obrazów (przeważnie olejnych) i rysunków ukazuje piękno natury, cichych zakątków i ukrytych miejsc okolic Świdnicy. Zorganizował liczne wystawy, najczęściej w księgarniach Heegego i Lercha w świdnickim rynku. Jego obrazy wisiały w wielu świdnickich, czy śląskich mieszkaniach. Oprócz malarstwa pasjonowała go literatura. Również i ona odnosiła się do jego „małej ojczyzny”. Mann występował tu w charakterze pisarza, krajoznawcy, recenzenta i poety. Obszerna wiedza i wyczucie smaku pozwoliły mu na uprawianie zawodu krytyka teatralnego i filmowego. Sztuki wystawiane w świdnickim teatrze, filmy, które pokazywały oba świdnickie kina, były omawiane przez niego w miejscowych gazetach, podpisywane początkowymi literami jego imion: „Thejo”. Liczne są też jego omówienia książek w świdnickich, ale także w śląskich gazetach, również wrocławskich czasopismach naukowych. Gdy w 1919 roku wydawnictwo „Bergland” zaczęło wydawanie własnego popularno-naukowego czasopisma „Schlesien”, Mann został jego redaktorem i pozostał nim do 1934 roku, kiedy to wydawanie czasopisma zostało zawieszone. Zawsze też dbał o wysoki poziom tekstów, mówiąc: „brukowcom mojego nazwiska nie dam”. Wiele artykułów publikował w gazetach świdnickich, przede wszystkim w „Tägliche Rundschau”, np. historię wsi Pszenno, czy kilku wsi koło Sobótki, również teksty z historii Świdnicy. Kilka jego artykułów ukazało się w „Tägliche Rundschau” po wojnie, w latach 1952-1955, a w 1985 roku (ponad 20 lat po śmierci Manna) książka „Geschichte der Stadt Schweidnitz”.

Zbigniew Malicki

Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

1
2

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

Obraz autorstwa Theo Johannesa Manna, przekazała bezpłatnie na Regał pamięci mieszkanka Gminy Żarów, która chce zachować anonimowość. Poniżej przedstawiamy specyfikację dzieła, który nosi tytuł: „Silesia” (1942).

Tytuł oryginalny: „Silesia”
Data i miejsce wykonania: 1942 rok, Saarau
Autor: Theo Johannes Mann
Typ obrazu: Olej na desce
Wymiary obrazu: 71 cm x 47 cm
Przekątna obrazu: 84 cm
Sygnatura ramy obrazu: DZCH 351- /3/9

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

1942

TYP

Obraz

ILOŚĆ STRON

1 strona

TŁUMACZENIE

Brak tłumaczenia

DIGITALIZACJA

Tak

WARTOŚĆ ZAKUPU

Darowizna

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl