Rzecz o kaplicy w Żarowie – Baugewerks-Zeitung nr 46

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

Rzecz o kaplicy w Żarowie - Baugewerks-Zeitung nr 46

Ostatni etap prac remontowych kaplicy cmentarnej w Żarowie pod koniec 2016 roku, zwrócił na siebie szczególną uwagę ze względu na odkrycie wewnątrz kopuły wieńczącej główny dach – kapsuły czasu… To właśnie wskutek wielokrotnych publikacji na labiryntarium.pl, jedna z naszych czytelniczek, mieszkająca na stałe w Niemczech, zakupiła na aukcji internetowej i przysłała nam gazetę Baugewerks-Zeitung, nr 46 z 1903 roku, w której znalazł się artykuł o budowie nowej kaplicy w Saarau (Żarowie) – czytamy na stronie Stowarzyszenie Labiryntarium.pl. Pierwsza strona gazety „Baugewerks-Zeitung” nr 46 z 1903 roku zawiera szkic Hugo Waltera kaplicy cmentarnej w Żarowie. Natomiast tekst dotyczący budowy w Żarowie nowej kaplicy znajduje się na drugiej stronie wraz z rysunkiem rzutu kaplicy. Dziękujemy Labiryntarium.pl za informację pochodzące z wcześniejszego artykułu.

Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

1
2

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

Przedstawiona tu w rzucie poziomym i rzucie pionowym kaplica cmentarna znajduje się w trakcie realizacji na nowo założonym cmentarzu komunalnym. Podziemie (suterena) mieści kostnicę i pomieszczenie na narzędzia (może też chodzić w tym wypadku o utensylia, czyli naczynia liturgiczne). Sień głównej kondygnacji jest oddzielona od głównego pomieszczenia drzwiami rozsuwanymi. Budowa jest realizowana z ciemnoczerwonej zebrzydowskiej (Seiferdau) cegły licowej z białym fugowaniem, odwadnianie – z zielonych polerowanych cegieł ukośnych. W architekturze unika się stosowania wszelakich kształtek kamiennych. Takie pokrycie dachowe przytrafiło się z imbramowickimi czerwonymi dachówkami karpiówkami przy zastosowaniu brązowych i zielonych (brązowo i zielono) polerowanych pasów (dachówka glazurowana). Stropy są wykonane z drewna prostym sposobem i pomalowane lakierem lazurującym. Łuki wewnątrz są utrzymane częściowo w stanie surowym, powierzchnia wszystkich ścian utrzymana w matowych tonach barw. Oszklenie z matowo-błękitnego szkła.

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

1903

TYP

Gazeta

ILOŚĆ STRON

12 stron

TŁUMACZENIE

Zbigniew Malicki

DIGITALIZACJA

Tak

WARTOŚĆ ZAKUPU

Darowizna

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl