Zalepka Würben ok. 1900

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

Zalepka Würben ok. 1900

Zalepka pocztowa dawnego urzędu w Wierzbnej (Würben) w okręgu świdnickim (Kreis Schweidnitz) pochodzi najprawdopodobniej z ok. 1900 roku.

Zalepki pocztowe, lub inaczej zwane winiety (niem.: Siegelmarken, Vignetten, Verschlussmarken), to forma nalepianej pieczęci, wykonanej z grubszego papieru, stosowanej do zamykania korespondencji służbowej i prywatnej w celu zabezpieczenia jej przed ciekawością osób trzecich. Były one wykonane z papieru lub folii z wytłoczonym napisem i najczęściej symbolem instytucji lub osoby która ją wydała. Mógł to być rysunek, godło, herb, logo, lub tylko napis.Wykorzystywane były one głównie przez ministerstwa, agencje, uniwersytety, instytucje rządowe i wojskowe, ale własne winiety wydawały również miasta i gminy, apteki, cechy rzemieślnicze, wojsko, uczelnie oraz osoby prywatne. W filatelistyce zbieranie winiet określa się jako „erinnophilie”, czyli zbieranie tzw „cinderellas”, co oznacza wszystkie formy znaczków nie będących pokwitowaniem za opłatę usług pocztowych.

Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

Zalepka została zakupiona na polskiej aukcji internetowej za kwotę: 15,50 zł, którą przekazał Maciej Wabik, za co dziękujemy. Zalepka trafia do klasera, który znajduje się na półce Regału pamięci! O zlepkach pocztowych w kontekście niniejszego zakupu Stowarzyszenie Labiryntarium.pl pisało: TUTAJ. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem!

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

ok. 1900

TYP

Zalepka

ILOŚĆ STRON

1 szt.

TŁUMACZENIE

Brak tłumaczenia

DIGITALIZACJA

Tak

WARTOŚĆ ZAKUPU

15,50 PLN

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl