Kulmiz Marienhütte Saarau XL Reklame & Historie 1923

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

Kulmiz Marienhütte Saarau XL Reklame & Historie 1923

„Kulmiz Marienhütte Saarau XL Reklame & Historie 1923”, to dokument pozyskany na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę 33,69 Euro (*4,34 zł = 147,00 zł). Zakup był możliwy dzięki wsparciu mieszkańców Gminy Żarów, którzy przekazali następujące kwoty: Anka Patolak (50,00 zł), Mateusz Cudo (50,00 zł), Tomasz Nycz (47,00 zł). Dziękujemy za wsparcie! Reklamy końcem stycznia 2017 roku będzie można podziwiać na Naszym regale pamięci i tu: na www.bibliotekadziedzictwa.pl

Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

1
2
3
4
5
6

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

[…] Inspiracją dla planów Kulmiza były odkrycia, które poczynił podczas budowy linii kolejowej kolei wrocławsko-świebodzickiej, pierwszej na Śląsku, gdzie funkcjonował jako przedsiębiorca. Podczas prac ziemnych natrafiono w okolicach Żarowa na węgiel brunatny, również kaolin. Kulmiz postanowił natychmiast te bogactwa naturalne wykorzystać. Eksploatowano węgiel, z kaolinu wypalano, przy pomocy pozyskanych materiałów opałowych, cegły, które wykorzystywano potem do budowy obiektów niezbędnych przy powstałej linii kolejowej. Jedno napędzało drugie. Dla lepszego wykorzystania węgla brunatnego założona została huta szkła „Ida”, po niej powstawały kolejne firmy, wydajniejsze cegielnie i zakłady koksownicze w wałbrzyskim okręgu węglowym…

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

1923

TYP

Reklama

ILOŚĆ STRON

6 stron

TŁUMACZENIE

Zbigniew Malicki

DIGITALIZACJA

Tak

WARTOŚĆ ZAKUPU

147,00 PLN

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl