Fotografie Georga Daslera z Saarau

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

Fotografie Georga Daslera z Saarau

Na giełdzie staroci, numizmatów i osobliwości, natrafiliśmy na zestaw zdjęć (pocztówek zdjęciowych) autorstwa żarowskiego fotografa – Georga Daslera z Saarau. Fotografie pozyskano na wyżej wymienionej giełdzie, za kwotę 100,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów: Joanny Żywioł (20,00 zł), Dominiki Szary (20,00 zł), Grzegorza Lewickiego (40,00 zł) oraz świdniczanki: Katarzyny Kramarczuk (20,00 zł), dziękujemy za wsparcie! Zbiór trafi oczywiście na regał pamięci, który będzie można podziwiać już 24 stycznia 2017 roku.

Foto-pocztówka: „Dziewczynka z misiem”, pochodzi najprawdopodobniej z okresu: 1919-1945. Dokument pozyskaliśmy na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę: 21,88 PLN = 5,00 EUR, którą na niniejszy zakup przekazał Pan Maciej Wu!

Foto-pocztówka: „Dziewczyna z atrybutem”, pochodzi najprawdopodobniej z 1922 roku. Kartkę kupiliśmy na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę: 59,41 PLN = 13,10 EUR, którą na niniejszy zakup przekazał Pan Wojciech Kluba.

Foto-pocztówka: „Chłopiec z misiem”, pochodzi najprawdopodobniej z lat 30-tych XX wieku. Kartkę kupiliśmy na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę: 28,90 PLN = 5,89 EUR, którą na niniejszy zakup przekazała Pani Ewa Wołek.

Foto-pocztówka: „Rodzina”, pochodzi najprawdopodobniej z lat 30-tych XX wieku. Kartkę kupiliśmy na aukcji allegro za kwotę: 43,99 PLN, którą na niniejszy zakup przekazał Pan Edward Lisiecki.

Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

5
www dasler
7
1
1A
3
2
4
8

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

Zdjęcia pochodzące najprawdopodobniej z okresu 1919-1945, zostały wykonane w zakładzie fotografika przy Moltke Strasse 3 (dziś ul. Słowackiego w Żarowie). Dwa portrety studyjne przedstawiające dzieci (nie wiemy kim są/byli), zdjęcie straganów spożywczych (nie posiadamy wiedzy gdzie zostały sfotografowane) oraz powyższa foto-wizytówka atelier z adresem autora; są w naszych zbiorach!

Wszystkie zdjęcia są pocztówkami fotograficznymi, które zostały opatrzone pieczęcią fotografa umieszczoną w prawym dolnym rogu. Foto-pocztówki nie zostały zaadresowane i wysłane, dlatego też nie możemy napisać niczego więcej…

Pozyskany zbiór (składający się z 8 zdjęć) żarowskiego fotografika trudniącego się nie tylko studyjną formą, ale także relacjonowaniem wydarzeń gminnych, jest cennym znaleziskiem dla Mieszkańców Gminy Żarów.

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

1919-1945

TYP

Fotografia

ILOŚĆ STRON

8 zdjęć

TŁUMACZENIE

Brak tłumaczenia

DIGITALIZACJA

Tak

WARTOŚĆ ZAKUPU

100,00 PLN + 21,88 PLN +59,41 PLN + 25,90 PLN + 43,99 PLN

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl