Karta pocztowa Silesia Verein Chemischer Fabriken 1947

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

Karta pocztowa: Silesia Verein Chemischer Fabriken 1947

Kartka pocztowa, bez obiegu przedstawia panoramę żarowskiej fabryki założonej w 1858 roku przez Carla Fridricha von Kulmiza: „Silesia Verein Chemischer Fabriken” (Silesia, Zjednoczone ~Zrzeszone Zakłady Chemiczne) w Saarau. Pocztówka o niestandardowych wymiarach: 14,9 x 10,7 cm, posiada ozdobną krawędź. Wg treści korespondencyjnej została wysłana 19 grudnia 1947 roku z Żarowa. Prezentowany egzemplarz został wydany przez Eckert & Pflug, Kunstanstalt Leipzig.

Pocztówka została zakupiona od prywatnego kolekcjonera ze Świdnicy za kwotę: 80,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłatom mieszkańców Gminy Żarów: Maciej Wabik (10,00 zł), Helena Nycz (20,00 zł), Grzegorz Lewicki (30,00 zł) oraz Małgorzata Wyroba (20,00 zł), za co dziękujemy! Kartka pocztowa trafia na Regał pamięci!

Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

1
2

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

Rewers pocztówki nie zawiera znaczka, ani stempla, co mogłoby pomóc w ustaleniu dat oraz innych szczegółowych informacji. Kartka pocztowa została najprawdopodobniej wysłana w kopercie i posiada wypełnioną (miejscami nieczytelną) część korespondencyjną.

„Szanowna Pani Jadziu! Uprzejmie proszę o interwencję u „Gibaszka” (?) w sprawie moich trzewików, oraz (?), Na świętach będzie Andrzej w Kole (?) to wstąpiłby (?) je odebrać. Niech Jurek będzie tak dobry i załatwi to u „Gibaszka” (?). Choruję obecnie na anginę i o ile mi się nie polepszy, to święta spędzę w łóżku. Przesyłam serdeczne pozdrowienia dla wszystkich. Ryszard.”

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

1947

TYP

Pocztówka

ILOŚĆ STRON

1 szt.

TŁUMACZENIE

Brak tłumaczenia

DIGITALIZACJA

Tak

WARTOŚĆ ZAKUPU

80,00 PLN

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl