Kartka wysłana w 1939 r. przez Polaka z komanda pracy w Sasterhausen (Zastruże)

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

Kartka wysłana w 1939 r. przez Polaka z komanda pracy w Sasterhausen (Zastrużu)

Ta niesamowita kartka korespondencyjna napisana została przez Polaka, który dostał się do niewoli niemieckiej. W 62 dniu po wybuchu wojny, 1 listopada 1939 roku, Kazimierz Nowak nakreślił kilka zdań do swojej rodziny w Krakowie… Temat jest dla nas rozwojowy, bowiem nadawca podaje zwrotny adres korespondencyjny : Sasterhausen (Zastruże) kr. Neumarkt (pow. średzki) über Saarau kreis Schweidnitz (pod Żarowem, w powiecie świdnickim). Pierwsze słowa w treści korespondencji napisał jednak  w Pfaffendorf ( dziś Mielęcin gm. Żarów/ pow. świdnicki). Oznacza to, że w Zastrużu, tuż po wybuchu wojny istniało komando pracy (Arbeitskommando – Arb-Kdo), którego więźniowie pracowali również w Mielęcinie. Gdzie jeszcze? To właśnie temat do zbadania. Więcej przeczytasz na Labiryntarium.pl

Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

1
2

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

Kartka korespondencyjne to kartka pocztowa bez żadnego obrazu, gdzie w jego miejscu wypisana jest treść, natomiast na stronie adresowej adres nadawcy, adres odbiorcy, w tym przypadku odbita jest pieczęć prostokątna z napisem Sasterhausen über Saarau kr. Schweidnitz, znaczek z pieczęcią SAARAU (KR SCHWEIDNITZ) i datą 2.11.1939 (czyli dzień po napisaniu kartki)

Drogi Rudku! (Rudolf)

Donoszę Ci, że dostałem się do niewoli niemieckiej. Obecnie jesteśmy w Pfaffendorf (Mielęcin gm. Żarów/ pow. świdnicki) na robotach. Byłem trochę chory. ale teraz już przyszedłem do siebie. Proszę Cię bardzo daj znać siostrze, że żyję, bo sam nie piszę do niej, bo nie wiem czy mieszka jeszcze tam gdzie mieszkała. Jeśli będziesz mógł to odpisz mi zaraz i powiedz Marysi, aby też coś do mnie napisała. Kończę i zasyłam moc serdecznych pozdrowień dla Twoich Rodziców.

Ślę szczery uścisk dłoni

Kazek

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

1939

TYP

List

ILOŚĆ STRON

2 stron

TŁUMACZENIE

Brak tłumaczenia

DIGITALIZACJA

Tak

WARTOŚĆ ZAKUPU

30,00 PLN

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl