Kopia listu znalezionego w kapsule czasu kaplicy cmentarnej w Żarowie
Kopia listu znalezionego 10 października 2016 roku w kapsule czasu na zwieńczeniu kaplicy cmentarnej, cmentarza komunalnego w Żarowie. Owa kapsuła czasu otwarta została w dniu 28 października 2017 roku w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu (relacja TUTAJ), gdzie list został przejęty na rzecz wspomnianej instytucji. Kilku zgromadzonym osobom, przekazane zostały kopie listu, które opatrzone zostały pieczęcią Archiwum Państwowego i Dyrektora Archiwum Państwowego.
Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument
Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.
Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje
Dokument przekazało w formie darowizny na Regał pamięci, Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, za co serdecznie dziękujemy w imieniu organizatorów oraz odbiorców projektu Biblioteka Dziedzictwa Historycznego i Kulturowego Gminy Żarów. Dokument można znaleźć w szufladzie „Mapy / Dokumenty”.
„Nowo powstały w kwietniu tego roku cmentarz na terenie zakupionym przez Gminę Żarów od poprzedniego właściciela Hielschera został wyposażony w dom pogrzebowy, którego koszty budowy włącznie z założeniem cmentarza wynoszą ok. 30 000 marek. Dom pogrzebowy został wybudowany przez miejscowych mistrzów budowlanych Hugo Waltera i Caspara Schmitza. Cmentarz powinien być przeznaczony zarówno dla zmarłych z terenu gminy jak i z obszaru dworskiego, w zamian za co obszar dworski poniósł 10 procent kosztów założenia cmentarza i budowy.
Zarząd Gminy tworzą obecnie panowie A. Postler jako naczelnik, mistrz budowlany Caspar Schmitz i aptekarz Max Abel jako ławnicy. Przedstawicielami Gminy są panowie : dyrektor F. Gillich, kupiec Gustav Paetzold, mistrz rymarski A. Menzel, mistrz budowlany H. Walter, inżynier E. Faber, mistrz bednarski J. Letzner, mistrz szewski H. Köhler, prokurent R. Mandel i do 1 lipca bieżącego roku właściciel fabryki H. Langer.
Niech ta piękna budowla wraz z cmentarzem będzie dla przyszłych pokoleń świadectwem ducha obywatelskiego i ofiarności urzędujących obecnie władz lokalnych, jak również członków gminy Żarów i niech Żarów, którego liczba mieszkańców wynosi obecnie 2720 dusz, nadal mocno się rozwija.
Saarau, 5 sierpnia 1903 A. Postler”
Specyfikacja dokumentu
Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.
ROK
2016
TYP
List
ILOŚĆ STRON
1 strony
TŁUMACZENIE
Zbigniew Malicki
DIGITALIZACJA
Tak
WARTOŚĆ ZAKUPU
Darowizna
Informacje ogólne
Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.
Udostępnianie dokumentu
Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.
Zapraszamy na Regał pamięci
Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.
Pomóż rozbudować Naszą wiedzę
Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.
Masz coś do dodania?