Kościół katolicki w Pożarzysku w latach 70-tych XX wieku

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

Kościół katolicki w Pożarzysku w latach 70-tych XX wieku

  1. Fotografia przedstawia: po lewej: Mieczysław Mnich, w środku: Ksiądz Dziekan Prałat Jan Józef Sycz, proboszcz Kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Pożarzysku w latach 1973-1975, z prawej: Julian Maduch (kościelny). Fotografia wykonana na tle południowego zabytkowego późnoromańskiego portalu.
  2. Fotografia przedstawia: 6 obiektów Kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Pożarzysku: zabytkowy portal, widok ogólny, witraż, prezbiterium, kamienną płytę epitafijną oraz obraz Matki Bożej. Fotografia-cegiełka została wydana na pamiątkę poświęcenia odbudowanego z XIII wieku kościoła św. Józefa. Datowane na: Pożarzysko 3 lipca 1977 rok.
  3. Fotografia przedstawia: widok ogólny Kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Pożarzysku od strony północnej.
  4. Fotografia przedstawia: Obraz Matki Bożej w Pożarzysku. Zdjęcie stworzone na pamiątkę poświęcenia obrazu. Datowane na: 3 maja 1978 rok.
  5. Fotografia przedstawia: Najprawdopodobniej są to prace remontowe, prowadzone przez mieszkańców Pożarzyska w okresie 1974-1976. Kontekst: W trakcie II Wojny Światowej, zimą-wiosną 1945 roku wieża kościelna stanowiła doskonały punkt obserwacyjny dla artylerzystów niemieckich, których jednostka stacjonowała w Pożarzysku i prowadziła ostrzał radzieckich umocnień polowych, biegnących wzdłuż dzisiejszej linii kolejowej w Imbramowicach. Wskutek wymiany ognia artyleryjskiego i ataków lotnictwa radzieckiego, uszkodzone zostało pokrycie dachowe i mury kościoła. Brak należytej troski o świątynię po zakończeniu wojny, doprowadził do jej ruiny. Do lat 60-tych XX wieku zostały już tylko mury budowli. Dopiero w latach 1974-1976 kościół został odbudowany.

Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

Zestaw 5 oryginalnych fotografii przedstawiających kościół w Pożarzysku z lat 70-tych XX wieku, bezpłatnie na Regał pamięci przekazali Państwo Majewscy z Pożarzyska – dziękujemy za wsparcie! Fotografie trafiają na Regał pamięci do szuflady: „Fotografie / Pocztówki”.

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

lata 70-te XX wieku

TYP

Fotografia

ILOŚĆ STRON

5 szt.

TŁUMACZENIE

Brak tłumaczenia

DIGITALIZACJA

Tak

WARTOŚĆ ZAKUPU

Darowizna

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl