Krzyże pokutne z Wierzbnej oraz Zastruża na kartkach pocztowych 1990

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

Krzyże pokutne z Wierzbnej oraz Zastruża na kartkach pocztowych 1990

Dwie kartki pocztowe wydane przez Bractwo Krzyżowców PTTK Świdnica w 1990 roku. Rewers pocztówek składa się z cześć korespondencyjnej, notki opisowej autorstwa A. Scheera oraz pieczęć okolicznościową Bractwa Krzyżowców PTTK Świdnica. Awers przedstawia rysunki autorstwa A. Lichomskiego; są to krzyże pokutne w Wierzbnej oraz Zastrużu.

  1. Wierzbna (gmina Żarów, woj. wałbrzyskie). Pięć średniowiecznych krzyży pokutnych przeniesionych w 1890 roku, do parku przypałacowego w Wierzbnej, tworzy jedno z najpiękniejszych zgrupowań zabytków w Polsce. Dawniej stału tu siedem krzyży. Wg legendy wzgardzony kochanek zabił pannę młodą i kilku gości weselnych. Za pokutę miał wykuć owe krzyże. Rys. A. Lichomski, opis: A. Scheer (VIII 1990).
  2. Zastruże (gmina Żarów, woj. wałbrzyskie). Średniowieczny krzyż pokutny stojący obok skrzyżowania szosy Wrocław-Strzegom z polną drogą do Zastruża. Ze względu na kształt, zwany jest „Kamiennym nosem”. Wykuty z granitu mierzy: 105 x 56 x 10 cm, posiada wyryty na nim wizerunek narzędzia zbrodni (topór) o wymiarach 52 x 17 cm. Rys. A. Lichomski, opis: A. Scheer (X 1990).

Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

1
1b
2
2b

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

Dwie kartki pocztowe wydane w 1990 roku, zostały przekazane bezpłatnie na Regał pamięci przez Pana Marka Wąsowskiego.  Pocztówki trafiają na Regał pamięci, można je znaleźć w szufladzie „Pocztówki / Fotografie”.

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

1990

TYP

Pocztówka

ILOŚĆ STRON

2 sztuki

TŁUMACZENIE

Brak tłumaczenia

DIGITALIZACJA

Tak

WARTOŚĆ ZAKUPU

Darowizna

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl