Mieszkaniec Wierzbnej, Alojzy Maślankiewicz – Poszkodowany przez III Rzeszę Niemiecką

Mieszkaniec Wierzbnej, Alojzy Maślankiewicz - Poszkodowany przez III Rzeszę Niemiecką

Niniejsze dokumenty dotyczą postępowania weryfikacyjnego Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę Niemiecką oraz postępowania Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie” ws. mieszkańca Wierzbnej: Alojzego Maślankiewicza, który w latach 90-tych XX wieku, starał się o odszkodowanie za pracę niewolniczą w Austrii, w czasie II Wojny Światowej. Dokumenty najprawdopodobniej nie są kompletne.

1. Korespondencja, wg obwoluty listu adresowana do Frau (Błąd) Pana Alojzego Maślankiewicza. Jest to pismo przewodnie: Międzynarodowej Służby Poszukiwań (Service International de Recherches – International Tracing Service – International Suchdienst), adresowane w 1989 roku do mieszkańca Wierzbnej z informacją-prośbą o wypełnienie stosownego formularza ws. otrzymania dokumentacji dot. doznanych represji. Pismo zawiera także okolnik z szeroką informacją o działaniu ITS.
  2. Zawiadomienie Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, datowane wg stempla oddziału w Świdnicy na 22 kwietnia 1993 roku. Zaświadczenie adresowane do Alojzego Maślankiewicza informuje o przyznaniu pomocy finansowej (13.500000 zł – trzynaście milionów, pięćset tysięcy złotych) z tytułu doznanych prześladowań nazistowskich m.in. przymusowej pracy niewolniczej, która trwała 64 miesiące.
  3. Postanowienie weryfikacyjne wystawione przez Komisję Weryfikacyjną S. P. P. w Świdnicy, Zespół specjalistyczny mówiące o tym, że Alojzy Maślankiewicz, został przyjęty do Stowarzyszenia i uznany za uprawnionego do uzyskania odszkodowania z tytułu poniesionych szkód.
  4. Dokument wystawiony przez: Steiermärkische Gebietskrankenkasse, zawiera nazwiska osób u który pracował (Donnersbachwald, miejscowość w Austrii) Alojzy Maślankiewicz oraz czas trwania przymusowych prac: Rudorfer Emilie (od 10.02.1940 do 19.02.1942) oraz Luidolt Johann (od 02.09.1942-14.05.1945).

Pobierz zdigitalizowany dokument

Dokumenty, mieszkańca Wierzbnej, Pana Alojzego Maślankiewicza przekazała bezpłatnie na Regał pamięci, Pani Helena Nycz, której dziękujemy za wsparcie. Dokumenty trafiają do szuflady: „Mapy / Dokumenty”.

lata 90-te XX wieku