Świat Katolicki Saarau-Laasan-Sasterhausen 1926-1931

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

Świat Katolicki Saarau-Laasan-Sasterhausen 1926-1931

Trzy gazety „Świata katolickiego” datowane są na okres 1926-1931 i są dodatkiem tygodniowym Posłańca Niedzielnego dla diecezji wrocławskiej. „Świat katolicki” to ilustrowana kronika z życia katolickiego, która w tych przypadkach zawiera materiały (zdjęcia oraz opisy) dot. Gminy Żarów z: Saarau (Żarowa), Laasan (Łażan) oraz Sasterhausen (Zastruże)…

  1. Gazeta 1 zawiera zdjęcia z: poświęcenia chorągwi kat. Związku mężów Saarau-Laasan – Depulacja z chorągwią przed kościołem katolickim w Żarowie, nową chorągiew z nazwą: „Katolischer Manner Verein Saarau-Laasan”, grono uczestników w uroczystym pochodzie.
  2. Gazeta 2 zawiera zdjęcia: kościoła filialnego w Zastrużu.
  3. Gazeta 3 zawiera zdjęcia i opisy: Kościoła w Łażanach, tablicę grobową, epitaphium, płytę w stylu renesansowym, fotografię dzieci, które pierwszy raz przystępują do Komunii Świętej w 1930 roku, zdjęcie mostu żelaznego na rzece Strzegomce oraz notatkę nauczyciela F. Smieskola.

Pobierz zdigitalizowany dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

1
1b
1c
1d
2
2b
2c
2d
2e
3
3b
3c
3d

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

Trzy numery „Świata katolickiego” trafiają na Regał pamięci, dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów: Iwona Nieradka (20,00 zł), Zbigniew Przybylski (20,00 zł) oraz Agnieszka i Krzysztof Hennig (160,00 zł), dziękujemy za wsparcie! Gazety, które zakupione zostały na Świdnickiej Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości w Świdnicy za kwotę 200,00 zł, trafiają do szuflady: „Gazety oraz Reklamy”.

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

1926-1931

TYP

Gazeta

ILOŚĆ STRON

3 szt.

TŁUMACZENIE

Brak tłumaczenia

DIGITALIZACJA

Tak

WARTOŚĆ ZAKUPU

200,00 PLN

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl