Współczesne kartki pocztowe z Gminy Żarów po 1945

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

Współczesne kartki pocztowe z Gminy Żarów po 1945

Prezentujemy zestaw współczesnych kartek (pochodzących z lat 90-tych XX wieku oraz lat 10-tych XXI wieku) pocztowych wydawanych przez następujące organizacje, instytucje oraz osoby prywatne:Urząd Miejski w Żarowie, Fundacja Zamek Chudów, Bogusław Kurzac, Marek Wąsowski, Stowarzyszenie Miłośników Łażan „Przyjazna Wieś”, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żarowskiej, Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie, Żarowski Ośrodek Kultury, Świdnicka Agencja Wydawnicza, Jarosław i Grażyna Makieła, Wydawnictwo Kotlina oraz Wydawnictwo Graf-Rok…

  1. Folder „Żarów” wydany przez Urząd Miejski, składa się z tekturowego opakowania z wizerunkiem żarowskiego herbu, danych adresowych oraz informacji o Gminie Żarów. W folderze znajduje się 9 pocztówek: Zamek w Mrowinach, Zamek w Żarowie, Kopalnia Andrzej w Żarowie, Widok z lotu ptaka na osiedle Piastów, Park Miejski, Gmina Żarów (Pałac w Pyszczynie, krzyże pokutne w Wierzbnej, fragment studni w Pożarzysku, fragment zamku w Żarowie), Gmina Żarów II (festyn w Żarowie, Gimnazjum, Kościół w Żarowie, Kościół w Imbramowicach, Kościół w Bukowie), Widok na ul. Armii Krajowej, Widok na Pożarzysko.
  2. Folder „Żarów – Otwartość – Nowoczesność – Historia” wydany przez Urząd Miejski, składa się z tekturowego opakowania z wizerunkiem logotypu Żarowa (już nie funkcjonującego), danych adresowych oraz informacji o Gminie Żarów. W folderze znajduje się 9 pocztówek: Strefa ekonomiczna (Daicel, Centrum Inwestycyjne WSSE w Żarowie, AKS), Żarów (Urząd Miejski w Żarowie, Mural, Żarów z lotu ptaka, Gimnazjum), Żarów z lotu ptaka, Żarów (Mural, Urząd Miejski w Żarowie, Centrum  Żarowa z lotu ptaka, Pomnik Pamięci Narodowej), Gmina Żarów – Wierzbna (Figura św. Jana Nepomucena, Ołtarz główny w Kościele, Kościół parafialny, gromada Krzyży Pokutnych), Gmina Żarów (Pawana, Dni Żarowa, Dożynki – Pożarzysko, Symulanta szachowa z mistrzynią świata juniorek: Jolantą Zawadzką), Kościół katolicki p.w. NSPJ w Żarowie, Gmina Żarów (Żarów z lotu ptaka, Zamek w Mrowinach oraz centrum w Żarowie), Żarów (Park Miejski i ulica Zamkowa).
  3. Trzy kartki pocztowe wydane przez Fundację Zamek Chudów, które przedstawiają zespół pałacowo-klasztorny w Wierzbnej k/ Świdnicy; kolejno – ruiny pałacu, pałac opacki XVI-XIX wiek, ruiny, pałac i krzyże pokutne. Pocztówki zostały wydane w ramach wydarzenie historyczno-artystycznego „Pawana”.
  4. Kolejny zestaw został wydany przez Pana Bogusława Kurzaca przez Świdnicką Agencję Wydawniczą. Są to: Wieża kościelna w Wierzbnej, Park w Żarowie oraz plac przed dworcem PKP w Żarowie.
  5. Zestaw piąty został wydany przez pana Marka Wąsowskiego i zawiera: budynek urzędu miejskiego nocą, Gmina Żarów (budynek UM w Żarowie, Zamek Kulmizów, widok na dzisiejszy bank spółdzielczy oraz Nefryt w nocnej scenerii), Zamek Kulmizów w Żarowie oraz Pałac w Mrowinach.
  6. Kartki pocztowe wydane przez Stowarzyszenie Miłośników Łażan „Przyjazna Wieś”. Wydawnictwo było współfinansowane przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski. Wśród kartek są: „Łażany piękne zimą” (Kartka świąteczna), „Łażany przyjazna wieś: Dalekie rzeczy upatrujemy, bliskich nie widzimy”, „Łażany powiew historii”.
  7. Wydanie kartek pocztowych przez Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie: 2 szt. pocztówek na pamiątkę wizyty duszpasterskiej w Żarowie w 2000 roku, cyfrowa kopia rękodzieła wychowanka (Krzysztofa Loska) Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mrowinach, Zwycięzca Śmierci…
  8. Dwie kartki okolicznościowe (świąteczne), wydane przez Urząd Miejski w Żarowie.
  9. Żarowski Ośrodek Kultury wydał pocztówkę z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Autorem grafiki jest 8 letnia wówczas, Inez Stawska.
  10. Kolejne kartki pocztowe zostały wydane przez Świdnicka Agencję Wydawniczą, które przedstawiają Zamek Kulmizów w Żarowie oraz pałac w Mrowinach.
  11. Reprodukcja starej pocztówki przedstawiającej Zamek Kulmizów w Żarowie, został wydany przez Urząd Miejski w Żarowie z okazji rocznicy uzyskania przez Żarów praw miejskich. Pocztówka została wydana 7.10.2004 roku. W zasobach biblioteki posiadamy 3 sztuki kartek z okolicznościowym stemplem.
  12. Dwie kartki pocztowe ukazująca most żelazny w Łażanach została wydana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żarowskiej.
  13. Pozdrowienie z Żarowa to kartka składająca się z pięciu widoków: bank spółdzielczy w Żarowie, fontanna w centrum miasta, widok na ulicę Armii Krajowej, kościół katolicki oraz Urząd miejski. Pocztówka została wydana przez wydawnictwo „Kotlina” – foto. W. Pawluczuk.
  14. Wydawnictwo „Graf-Rok” wydało pocztówkę, która nawiązuje do szerszego regionu: Świdnica (kamienica przy rynku), Żarów (skwer w centrum miasta) oraz Jaworzyna Śląska (kościół Św. Józefa).
  15. Ostatnią kartką jest pocztówka „Nasze Zabytki”, która unaocznia: park w Zastrużu, pałac w Pyszczynie, pałac w Zastrużu, kaplicę mszalną w Pyszczynie, gospodę w Mielęcinie, dom zarządcy folwarku w Krukowie, kościół w Zastrużu oraz gospodę w Zastrużu. Na pocztówce znajdują się fotografie autorstwa Jarosława Makieły. Wydawcami są Grażyna i Jarosław Makieła.

Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

2
4
3
1
5
6
7
8
9
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
1b
2
2b
3
3a
3
3b
1
1b
2
2b
1
1b
2
2b
3
3b
4
4b
1
1b
2
2b
3
3b
1
1b
2
2b
3
3b
2
2b
1
1b
1
1b
1
2
1
1b
1
1b

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

Zestaw współczesnych kartek pocztowych (48 szt.) wydawanych przez instytucje, organizacje pozarządowe oraz osoby prywatne, z okresu 1990-2005, przekazał bezpłatnie na Regał pamięci Pan Marek Wąsowski, za co dziękujemy!

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

1990-2005

TYP

Pocztówka

ILOŚĆ STRON

48 kartek

TŁUMACZENIE

Brak tłumaczenia

DIGITALIZACJA

Tak

WARTOŚĆ ZAKUPU

Darowizna

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl