Zestaw fotografii rodziny Blümel z Laasan, w tym prace Georga Daslera lata 40. XX w.

Poznaj kolejny dokument, który buduje świadomość i pamięć o Gminie Żarów. Organizatorzy projektu dokładają wszelkich starań, aby pozyskane materiały zostały odpowiednio zdigitalizowane i opisane w miarę Naszych możliwości.

Zestaw fotografii rodziny Blümel z Laasan, w tym prace Georga Daslera lata 40. XX w.

Zestaw 17. fotografii rodziny Blümel z Laasan (Łażan) datowany jest na lata 40. XX wieku. Niektóre z prezentowanych zdjęć wykonał Georg Dasler.

Wg księgi adresowej dla Laasan z 1942 roku, w spisie widniały trzy takie nazwiska: Blümel Artur (nie podano profesji i adresu), Blümel Erwin (rolnik, zamieszkały pod nr. 23/24) oraz Blümel Wilhelm (rolnik zamieszkały pod nr. 34). Nie potrafimy przyporządkować zdjęć do żadnej z tych osób, bowiem fotografowane są głównie kobiety i dzieci, których imiona nie figurują w księgach.

W zestawieniu znajdują się zdjęcia wykonane przez przedwojennego fotografa Georga Daslera w jego atelier w Saarau (Żarowie). Trzy pierwsze na pewno, dwa kolejne z dużym prawdopodobieństwem i jeszcze trzy następne możliwe, ale bez mocnych dowodów…

  1. Zdjęcie nieznanego dziecka wykonane przez Georga Daslera. Na odwrocie zapisano: Kügler Alfred, junge Gerhard. Wiemy zatem, że dziecko miało na imię Gerhard, natomiast Kügler Alfred to zapewne ojciec. Według księgi adresowej z 1942 roku taka osoba najbliżej Laasan i Żarowa zamieszkiwała w Stanowicach.
  2. Zdjęcie nieznanej kobiety wykonane przez Georga Daslera. Na odworcie zapisano: Gretels Konf. (Konfirmation) Blümel- konfirmacja Grety Blümel, Łażany. Zmarła w 1935 r. Konfirmacja – odpowiednik bierzmowania w kościele ewangelickim.
  3. Zdjęcie nieznanej kobiety wykonane przez Georga Daslera. Na odwrocie zapisano: Hildes Konfirmation. Konfirmacja – odpowiednik bierzmowania w kościele ewangelickim.
  4. Zdjęcie nieznanej kobiety wykonane przez Georga Daslera. Na odwrocie zapisano: Irmgard.
  5. Zdjęcie nieznanej kobiety wykonane najprawdopodobniej w artelier fotograficznym Georga Daslera.
  6. Zdjęcie nieznanej kobiety.
  7. Zdjęcie dwóch nieznanych nam kobiet. Na odwrocie zapisano: Gretel Blümel i Lottel Fiebig.
  8. Zdjęcie chłopca o imieniu Herbert. Na odwrocie zapisano: Herbert Blümel, rok 1929 w Laasan garten (w ogrodzie w Łażanach). Zapisano również, że poległ w Rosji w 1942 roku.
  9. Zdjęcie portretowe kobiety Edith Blümel.
  10. Zdjęcie kobiety. Na odwrocie zapisano: „Tobie, kochana Hildo, na Twoje 23 urodziny od Twojej siostry Gretel”. Wg pieczątki, fotografię wykonano w atelier fotograficznym Erwina Sachera w Strehlen (Strzelin)
  11. Zdjęcie kobiety. Na odwrocie zapisano: Gretel zmarła w 1935 roku, w Łazanach, uderzyła w auto rowerem… Według pieczątki, fotografię wykonano w atelier fotograficznym Erwina Sachera w Strehlen (Strzelin).
  12. Zdjęcie nieznanego chłopca wykonane w atelier fotograficznym Curt Vogdt w Striegau (Strzegom).
  13. Zdjęcie chłopców wykonane w atelier fotograficznym Curt Vogdt w Striegau (Strzegom). Na odwrocie zapisano: „Horst Blümel als Kind” – czyli Horst Blümel jako dziecko.
  14. Zdjęcie ślubne wykonane w atelier fotograficznym Curt Vogdt w Striegau (Strzegom). Na odwrocie znajduje się nieczytelna notatka.
  15. Zdjęcie ślubne wykonane w atelier fotograficznym Emmy Giesen w Worms.
  16. Portret kobiety Ruth Kügler jetzt Florida USA – *teraz. Wg pieczątki, fotografię wykonano w atelier fotograficznym Foto Heller w Minden.
  17. Zdjęcie chłopca. Na odwrocie zapisano: 1950. Tekst jest trudny do odczytania”.

tłumaczenie: Zbigniew Malicki

Pobierz zdigitalizowany dokument

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

01 (1)
01 (2)
02 (1)
02 (2)
03 (1)
03 (2)
04 (1)
04 (2)
05 (1)
05 (2)
06 (1)
06 (2)
07 (1)
07 (2)
08 (1)
08 (2)
09
10 strechlen (1)
10 strechlen (2)
11 strechlen (3)
11 strechlen (4)
12 striegau (2)
12striegau (1)
13 striegau (3)
13 striegau (4)
14 striegau (5)
14 striegau (6)
15 worme (1)
15 worme (2)
16 minden (1)
16 minden (2)
17 erfurt1950 (1)
17 erfurt1950 (2)

Tłumaczenie dokumentu lub inne informacje

Fotografie zostały zakupione na zagranicznej aukcji  za 120,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie: Sabiny Zawalskiej (80,00 zł) oraz Ewy Wołek (40,00 zł), za co dziękujemy! Zdjęcie trafiają na Regał pamięci do szuflady „Fotografie / Pocztówki”.

Wiadomość dla osób niemieckojęzycznych

Sehr geehrte Damen und Herren,

herzlich willkommen auf der Webseite „Bibliothek des Erbes des Saarauer Landes”. Wir sind eine Gruppe junger Leute aus der Stadt Saarau/Zarow und Umgebung. Wir möchten die Geschichte unserer Stadt und Region Saarau/Zarow bewahren. Alles was wir sammeln präsentieren wir im Internet, damit dieses Material erhalten bleibt und für jedermann zugänglich ist. Unsere Homepage hat einen nichtkommerziellen Charakter. Wir suchen Informationen und Material zur Geschichte der Stadt und des Umlandes. Interessiert sind wir an Ansichtskarten, Landkarten, Fotos, Briefbögen, Werbematerial und allem was in Verbindung zur Geschichte unserer Stadt steht. Wir sind sehr an Kontakt zu ehemaligen Saarauern oder deren Nachkommen interessiert. Wir laden alle Interessierten zu einer fruchtbaren Zusammenarbeit ein.

Wenn Sie sind im Besitz solcher gesuchten Informationen oder Materialien sind, dann bitten wir Sie mit uns Kontakt aufzunehmen. e-Mail-Adresse: kontakt@inicjatywab.pl

Specyfikacja dokumentu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne materiału historycznego, który pozyskano na Regał pamięci w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

ROK

lata 40. XX w.

TYP

Fotografia

ILOŚĆ STRON

17 szt.

TŁUMACZENIE

Brak tłumaczenia

DIGITALIZACJA

Tak

WARTOŚĆ ZAKUPU

120,00 PLN

Informacje ogólne

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, które zostały stworzone przez organizatorów projektu: „Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów”. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mail.

Udostępnianie dokumentu

Drogi gościu „Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, jeżeli chcesz pobrać niniejszy dokument w wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Inicjatywa B lub Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Z wielką przyjemnością udostępnimy Ci zdigitalizowaną kopię dokumentu w dowolnym formacie graficznym.

Zapraszamy na Regał pamięci

Jeżeli chcesz zobaczyć oryginały prezentowanych dokumentów, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, gdzie stoi Nasz „Regał pamięci”. W bibliotece bezpłatnie obejrzysz wszystkie zakupione materiały i inne artefakty znajdujące się na instalacji.

Pomóż rozbudować Naszą wiedzę

Jeżeli posiadasz informacje, które pozwolą Nam rozszerzyć wiedzę na temat prezentowanych przez Nas materiałów historycznych zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz Fundacją Inicjatywa B.

Masz coś do dodania?

Możesz także napisać kontakt@inicjatywab.pl